Diğer Haberler

SAÜ-MUYS Yazılımının Lansman Etkinliği Gerçekleşti

-REKLAM-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) tarafından, Sektörle Entegrasyon Modelleri Paydaş Toplantısı ve SAÜ-Mesleki Uygulama Sistemi (MUYS) Lansmanı düzenlendi.  

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi (BAUM) tarafından geliştirilen Mesleki Uygulama Sistemi (MUYS) yazılımının tanıtımının yapıldığı ve üniversite-sektör entegrasyon modellerinin ele alındığı organizasyon, Sakarya Premier Inn Otelinde gerçekleştirildi. Etkinliğe Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç ile Prof. Dr. Hatem Akbulut, BAUM Müdürü Prof. Dr. Ahmet Özmen, SAÜ öğretim üyeleri, meslek kuruluşları ve sektör temsilcileri iştirak etti.

Etkinlikte Rektör Prof. Dr. Savaşan ve Ar-Ge çalışmalarından sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hatem Akbulut’un konuşmalarının ardından BAUM Müdürü Prof. Dr. Özmen, MUYS yazılımıyla ilgili bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi. Sunumun ardından üniversite-sektör entegrasyon çalışmalarının ele alındığı bir istişare bölümü gerçekleşti.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Rektör Savaşan, konuşmasında SAÜ’nün eskiden beri çok sayıda entegrasyon modeli olan bir üniversite olduğuna değinerek, bu modelleri daha da geliştirerek edinilen tecrübenin üzerine yeni modeller inşa etmeyi ve sektörle entegrasyonu daha da yaygınlaştırmayı hedeflediklerini vurguladı. Rektör Savaşan, “Her öğrencimizin kendine uygun modülleri bularak işgücü piyasasına adım atmadan önceki son formal eğitim yeri olan üniversitede sektörle tanışmasını temin etmeyi hedefliyoruz. Üniversitelerin eğitim, araştırma, sosyal yarar üretme olmak üzere üç temel fonksiyonu mevcut. SAÜ’de bu fonksiyonu daha kapsamlı şekilde ele alıp eğitim aşamasında öğrencilerin esnek modelle karşılaşması ve bu model sayesinde hedef belirlemesini mümkün kılmaya çalışmaktayız. Dolayısıyla ana hedeflerimizden birisi eğitimimizi standart kaliteli eğitimin ötesine taşımaktır” şeklinde konuştu.

Bu kapsamda sektör dersleri uygulamasının başlatıldığının altını çizen Savaşan, bu uygulama ile öğrencilerin ihtiyaç duydukları konularda kendilerini geliştirmeleri için bizzat sektörden gelen hocalar tarafından bilgilerin aktarılması gerektiğini belirterek öğrenci ve Ar-Ge uyumu hususunun altını çizdi. Savaşan, “Türkiye’nin yakaladığı ivmenin sürdürülebilir kılınması, Ar-Ge kültürünün erken yaşlarda içselleştirilmesiyle yakından ilgilidir. Bizim hedefimiz ve çabalarımız, SAÜ’den mezun öğrencilerin büyük kısmının Ar-Ge uyumunu sağlamış olmaları ve bu gibi modellerle öğrencilerin farklı taleplerine imkân sağlanması yönündedir. Bu kapsamda üniversite-sanayi işbirliğini kurumsal hale getirmek ve bilgi akışını hızlandırmak amacıyla Üniversite-İş Dünyası Koordinasyon Kurulu (UNIKUR) kuruldu” dedi.

Savaşan, “Çabamız, işgücü piyasasına atılmadan önce lisans dönemindeki öğrencilerimizi sektörle tanıştırmak, onların sektöre adaptasyonunu sağlamak, teorik bilgilerinin uygulamayla desteklenmesini ve rekabetçi işgücü piyasasında bir adım önde olmalarını sağlamaktır. Şükür ki mezunlarımız mühendislik başta olmak üzere birçok alanda aranan elemanlar oluyorlar; bu modeller sayesinde işgücü piyasasına daha avantajlı bir şekilde adım atıyorlar. Üniversite olarak bunu daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. SAÜ inşallah bu alanda elde ettiği liderliği sürdürecektir” diyerek sözlerini sonlandırdı.  

Üniversitenin Ar-Ge çalışmalarından sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hatem Akbulut, konuşmasına SAÜ’nün 2017-2021 yılları arasındaki Ar-Ge faaliyetleri hakkında bilgi vererek başladı. Prof. Dr. Akbulut, “Üniversitemiz 2018 yılında bölünmesine rağmen akademik yayınlar ve projeler bağlamında herhangi bir kayıp yaşanmadı. Aksine endeksli yayın sayımız bu süreçte artış gösterdi. Bilginin katma değere dönüşümünü sağlamak için yayın kalitesi çok önemli. Göstergeler, yayın kalitesinin de arttığını gösteriyor. Örnek olarak, en yüksek %1’lik dilime giren yayınlara bakıldığında 2017’de Türkiye’de 41. iken şu an 3. sıradayız; %10’luk dergilerde 47.’likten 17.’liğe yükseldik; atıf sayısında ise 43.’lükten Türkiye 2.’liğine çıktık. Hedefimiz, üniversitede bilgi üretmek, bu bilgiyi sektörle paylaşmak ve bu şekilde katma değeri yüksek ürünleri sektörle birlikte Türkiye’nin faydasına sunmaktır” dedi.

Prof. Dr. Akbulut, “Bugün üniversitemizde 7 adet üniversite-sanayi projesi yürütülüyor. Bu tür projeleri çoğaltırsak üniversitedeki bilgiyi sektöre daha fazla transfer edebiliriz ve dolayısıyla sektörden daha fazla şey öğrenebiliriz. Sürdürülebilir ihracat potansiyeli sağlamak ve katma değeri yüksek ithal ürünlere rakip olabilecek ürünleri üretmek, bu kapsamda kurduğumuz UNİKUR’un temel amacıdır” dedi.

Konuşmaların ardından BAUM Müdürü Prof. Dr. Ahmet Özmen, MUYS yazılımıyla ilgili bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi. Sunumunda yazılımın arayüzünü gösteren Prof. Dr. Özmen, “Üniversite-sanayi entegrasyonundaki hedefimiz öğrencilerin işverenlerle tanışma sürecini eğitim dönemine çekmektir. Bunu gerçekleştirmede bu tür modellerin faydalı olacağına inanıyoruz. Yeni geliştirdiğimiz web tabanlı MUYS sistemi aracılığıyla sanayicilerimizden online talep alabiliyoruz, öğrenci tahsisinde bulunabiliyoruz ve sanayicimiz tahsis edilen öğrencinin takibini yapabiliyor. Ayrıca öğrenciler de talepte bulunabiliyor. Bu şekilde sanayide geçen sürenin akademik plana entegre edilmesine katkı sağlanıyor” dedi.  

Etkinliğin son bölümünde, sektör entegrasyonu çalışmaları ve MUYS yazılımı ile ilgili katılımcıların görüşlerini almak üzere Prof. Dr. Hatem Akbulut moderasyonunda bir istişare oturumu gerçekleştirildi. Bu bölümde; eğitim süreçleri, MUYS sistemi, üniversitenin Ar-Ge politikaları, bu politikalar kapsamında üniversitenin planları ile katılımcıların eleştiri ve önerilerine yer verildi.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

Piri Reis Üniversitesi 54 Öğretim Elemanı alacak

Piri Reis Üniversitesi Rektörlüğü, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun ilgili maddeleri ile "Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği", “Öğretim Üyesi Dışındaki...