Diğer Haberler

Sakarya 2022’de dünya bisiklet sahnesinin yıldızı oldu

-REKLAM-

İnşa ettiği bisiklet yolları, uluslararası organizasyonlar ve kazandığı ‘Dünya Bisiklet Şehri’ unvanıyla bu alandaki iddiasını güçlendiren Büyükşehir Belediyesi, bisiklet yatırımları ve öncülük ettiği projelerle 2022’de dünya bisiklet sahnesinin yıldızı oldu.

Büyükşehir Belediyesi’nin bisiklet sporuna olan yatırımları dikkat çekiyor. 2021 yılında Uluslararası Bisiklet Birliği tarafından ‘Bisiklet Dostu Şehir’ unvanı alarak Sakarya’nın adını Dünya’da duyuran Büyükşehir Belediyesi, bu unvanın hakkını vermeye devam ediyor. Yapılan bisiklet yolları, düzenlenen uluslararası organizasyonlar ve kıtasal düzeydeki profesyonel bisiklet takımıyla göz dolduran Büyükşehir, kentin dört bir yanında hayata geçirdiği bisiklet yatırımlarıyla 2022 yılına damga vurdu.

Bisiklet yolları dijitalde

Bisiklet Dostu Şehir unvanlı Sakarya’da, Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Sakarya Bisiklet Yolları Haritası’ hazırlandı. Bu harita üzerinde rotalar belirlenerek şehir merkezi, yaylalar ve ovaları da kapsayan rotalar oluşturulan dijital uygulamaya işlendi. Uygulamada 49 dağ ve şehir parkurundan oluşan 2 bin 500 kilometre uzunluğundaki rota, bisiklet ve doğa tutkunlarının kullanımına açıldı.

Bisiklet bakımı, onarımı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde yeni kurulan Bisiklet Yolları Yapım, Bakım, Onarım ve İşletme Müdürlüğü tarafından bisiklet yollarının temizliği, bakımı yapılarak güvenli bisiklet sürüşlerinin yapılabilmesi adına temizlik programları geliştirildi. Bu kapsamda ekipler mevcut bisiklet yollarının bakım, onarım ve yıkamalarını yaparak bisiklet kullanıcıları için kullanıma hazırlamaktadır. Böylece mevcut bisiklet yollarının yeni yapılacak bisiklet yollarıyla entegrasyonu sağlanıyor.

Türkiye’de bir ilk: Bike Fest

Ulusal ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılında ilk kez Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ‘BİKE FEST’ düzenledi. Tüm dünyanın ilgiyle takip ettiği festivalde dünya yarışları start aldı. İlk olarak Sakarya MTB Cup start alırken, sonrasında ise 110 farklı ülkeden canlı yayınlanan dünyanın en heyecanlı dağ bisikleti organizasyonu MTB Eliminatör Dünya Kupası’nda pedallar şampiyonluk için döndü.

Dünyanın ilgiyle takip edilen yarışı

Büyükşehir Belediyesi, bisiklet alanında bir ilke daha imza attı. Dünyanın en çok takip edilen, şehirlerin ön planda olduğu uluslararası yol bisikleti yarışı Tour Of Sakarya için hummalı bir hazırlık yaparak Adapazarı Atatürk Bulvarı, Çark Caddesi, Ankara Caddesi, Yeni Cami bölgelerini nefes kesen yarış için hazırladı. Dünyada ilgiyle takip edilen yarış Tour Of Sakarya, start aldı ve 30’dan fazla ülkeden, 13 farklı takımdan toplam 80 sporcu podyum için pedal çevirdi

Son Haberler