Diğer Haberler

SAÜDAK Arama Kurtarma Çalışmalarını Tamamladı

-REKLAM-

Sakarya Üniversitesi Gönüllü Doğal Afet Arama Kurtarma Birimi (SAÜDAK) ekibi, deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarını tamamlayarak Sakarya Üniversitesine döndü.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen ve 10 ilde büyük yıkıma neden olan 7,7’lik deprem sonrasında bölgeye intikal eden 11 kişilik SAÜDAK ekibi deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Çok sayıda enkazda çalışmalar yapan SAÜDAK ekibi Sakarya’ya dönüşünde SAÜ Rektörü Prof. Dr. Hamza Al tarafından karşılandı. SAÜDAK Başkanı Mesut Oktay SAÜDAK ekibinin arama kurtarma çalışmalarının yanında afet bölgesindeki öğrencilerle sürekli iletişime geçtiklerini ve ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirterek psikolojik olarak da destekte bulunduklarını ifade etti.

SAÜDAK ekibini karşılayan Rektör Prof. Dr. Al, toplumların karakterlerinin zor dönemlerde ortaya çıktığını belirterek asrın felaketi olarak nitelenen depremde halkın ve devletin bu zor zamanda birlikteliğinin bunun güzel bir örneği olduğunu söyledi. Rektör Al, bu birlikteliğe katkı sağlayan SAÜDAK ekibine çalışmalarından dolayı teşekkürlerini iletti.

Kurtarma çalışmalarına gönüllü olarak katılan ve SAÜDAK ekibinde tek kadın olan öğrenci Elif Ebrar Gezer, depremzedelere karınca kararınca elinden gelen desteği verdiği için mutlu olduğunu söyledi. SAÜDAK ekibinde yer alan Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Altıntoprak ve Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Emrah Akın zaman zaman enkaz kurtarmada zaman zaman ise hastanelerde yaralıların tedavilerinde görev aldıklarını belirterek, SAÜDAK ekibi adına Rektör Prof. Dr. Hamza Al’a verdikleri desteklerden dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler.

Son Haberler