Diğer Haberler

Almanya Çalışma Vizesi

-REKLAM-

Almanya çalışma vizesi başvurusu yapabilmek için, çalışılacak süre 90 günü geçiyorsa uzun süreli Ulusal Vize (D tipi) başvurusu yapmak gerekmektedir. Başvuruda çalışma amaçlı gidildiğini ve bu vize türünün evraklarına ek olarak hazırlanılacak evraklarla belirtilmesi gerekmektedir.

Almanya Çalışma İzni Vizesi İçin Gerekli Evraklar

1. Başvuru Formu

Almanya çalışma vizesi için doldurulması gerekli başvuru formu eksiksiz bir şekilde Almanca olarak doldurulmalıdır. Başvuru formunda eksiklik olması durumunda başvuru geçersiz sayılacaktır. Formdaki imzaların başvuru sahibi tarafından atılması gereklidir. Form detaylı bilgi isteyen bir formdur. Vize Merkezi temsilcileriyle başvuru formunun doldurulması ile ilgili iletişime geçildiği takdirde bu hizmeti vermektedir.

2. Pasaport

 Pasaportunuzun en az 1 yıl süreyle geçerli olması gerekmektedir. Başvuran kişininin pasaportu yoksa, pasaport için gerekli evrakları temin ederek il ya da ilçe Emniyet Müdürlükleri’ndeki Pasaport Şube Amirlikleri’ne başvuruda bulunması gerekmektedir.

3. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf

 Biyometrik fotoğraflar en fazla 6 ay önce çektirilmiş ve biyometrik özelliklere sahip olmalıdır. Çektirilmesi gereken biyometrik fotoğraflar 35 X 45 mm ölçülerinde olmalıdır.

4. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

 Başvuru yapan kişinin ön ve arka yüzünü net şekilde gösteren nüfus cüzdanı fotokopisi çıkartılmalıdır.

Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Bu evrakta eksik olmaması gereken bilgiler şunlardır:

  • Daha önce yapılan evlilikler,
  • Doğan çocuklara ait kimlik bilgileri,
  • Boşanmalar
  • Anne ve baba hakkında bilgiler
  • Sahip olunan vatandaşlık bilgileri gibi bilgiler

Bu bilgilerin yanında Almanya Konsolosluğu bu bilgilerle ilgili ek evraklar da isteyebilmektedir. Başvuru yapan kişi bayan ise, önceki soyadına ait vukuatlı nüfus kayıt örneği de ibraz edilmeli bunun için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alabileceği tek yetkili yer olan nüfus müdürlüklerine gidilmelidir.

Başvuru Sahibinin İkametgah Belgesi:

Bu belge adresin bağlı olduğu muhtarlıktan alınmaktadır.

 Sağlık Sigortası:

Sağlık sigortası güncel tarihli ve en az 3 ay süreyle geçerli olmalıdır. Vize Merkezi size bu konuda yardımcı olacaktır.

Almanya’dan aldığınız ve şu bilgileri içeren iş teklifi:

İşverenin adı ve adresi, Almanya’daki çalışma yeri, yapacağı görev tanımı, çalışma biçimi, yıllık brüt maaşı ve tüm yan hakları

Çalışma İzni Vizesi İçin Dil Şartı Var Mı?

Bazı meslek grupları hariç dil şartı bulunmamaktadır. Buna göre tüm sağlık sektörü çalışanları vize başvurularında B1 düzeyi Almanca dil sertifikası sunmaktadır. Bu sertifikası bulunmayan sağlık çalışanlarının başvuruları tamamlanamamaktadır. Sağlık sektörü dışında diğer meslekler için dil şartı bulunmamaktadır, ancak işveren gönderdiği iş teklifinde dil şartı isterse bu durumda dil sertifikası da sunulması gerekmektedir.

Almanya Oturma Ve Çalışma İzni

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kendi imkanları ile buldukları işlerde çalışabilmeleri için şartların sağlanmış olması ve buldukları işin Almanya yetkililerinin belirlemiş olduğu kriterlere uygunluk göstermesi gerekmektedir.

Almanca Dil Sertifikası

Çalışılacak alan mühendislik alanı veya bilişim teknolojileri ise Almanya dil sertifikası ibrazı talebinde bulunmamaktadır fakat iş alanınız başka mesleklerden biriyse Almanya’da çalışma izni vizesi için başvuruda bulunurken dil yeterliliği belgesi ibraz etmeniz gerekecektir.

Son Haberler

Yusuf Alemdar 15 Temmuz gecesini anlattı: ‘Hainlerin saçtığı karanlık Sakarya’nın destanıyla aydınlandı’

15 Temmuz hain darbe girişimine karşı yazılan demokrasi zaferi, Sakarya’da yine aynı meydanda aynı ruhla canlandı. Çark Caddesi’nde kol...