Diğer Haberler

Cinsel Sağlık Sorunları Ve Tedavisi

-REKLAM-

Cinsel problemler kadın veya erkek bir kişinin ya da çiftin sağlıklı ve doyurgan bir cinsel yaşam sağlamalarını, sürdürmelerine engel olan tıbbi, psikolojik, kültürel ve de sosyal olan bütün sorunları içermektedir.

Bu sorunlar cinsellikle ilgili korku ve kaygılar, utanma, ve günahkarlık duyguları, cinsel isteksizlik ve soğukluk, cinsel birleşme sırasında ağrı veya kasılma, erkeklerde sertleşme zorluğu, erken boşalma veya boşalmada güçlük, kadınlarda uyarılamama veya orgazm problemlerinden oluşmakta.

Ayriyeten eşler arasındaki cinsel uyumluluk, anlayış ile yaklaşım farklılıklarıyla ilişkiden doğan çeşitli cinsel problemleri de bunlara eklenmelidir.

Erkeklerde Cinsel İşlev Bozukluğu Görülme Nedenleri?

Erektil disfonksiyon belirtileri erkeklerde daha çok görülen cinsel işlev bozukluğu ereksiyonla ilgili olmakta. Tüm dünyada yapılan araştırmalarda 40-70 yaş arasındaki erkeklerin %55’inde hafif, orta, ağır derecelerde ereksiyon problemi bulunmaktadır.

Yetişkin erkeklerin %15’inde, elli yaş üzeri erkeklerin yüzde 30’unda cinsel istek kaybı görülen problemler arasındadır. Erkeklerin %30’unda erken boşalma problemi görülür. %10 erkekte aralıklı bir şekilde boşalamama veya geç boşalma sorunu vardır.

Kadınlarda Cinsel İşlev Bozukluklarının Görülme Sıklığı Nedir?

Kadınlarda Cinsel isteksizlik nedenleri ve orgazm olamama durumu veya orgazm olmada zorluk yaşama pek sık rastlanan sorunlar arasındadır. Benzeri oranlar kadınlar içinde geçerli olmaktadır. Kadınların en az yarısı yaşamları süresince hemen hemen hiç cinsel istek duymadıklarından şikayet etmekte ve yine %30-50’si orgazm güçlükleri yaşadıklarını belirtiyor.

Üçüncü sırada tıptaki adı “vajinismus” olan, kadınlardaki cinsel organın girişinde yer alan kasların cinsel birleşme esnasındaki korkuyla psikolojik sebeplerle kasılmasıyla cinsi birleşmenin gerçekleşme durumunun olmaması diye kısaca tanımlayabileceğimiz bir neden bulunmaktadır.

Cinsel İşlev Bozukluklarının Nedenleri Nelerdir?

Nedenler iki ana başlıkta toplanır:

  • Organik sebepler: Damar hastalıkları, şeker, kronik hastalıklar, hipertansiyon
  • Psikolojik sorunlar. Eşiyle ilişki sorunları, depresyon, anksiyete bozuklukları, karakter özelliklerinin etkisi

Ama genellikle bulunan sorunda her zaman saf bir tasnif de yapılamaz. Sorunun oluşumunda her iki etken de (organik ve psikolojik) beraber olmuş olabilir .

Tedavide İzlenecek Yol Nasıl Belirlenmelidir?

Öncelikli değerlendirmede problemin psikolojik veya fiziksel olup olmadığına bakılmaktadır. İlgili doktorlarca gerekli konsültasyonlar yapılıp tanı yöntemleri uygulanır ve tedaviye başlanmış olur. Tedavi uygulamaları arasında ilaç tedavileri, psikolojik tedaviler, cinsel tedaviler, cinsel terapiler ve ameliyatlar sayılmakta

Çiftin Birlikte Değerlendirilmeleri ve Tedavileri Yararlı Mıdır?

İlişkilerinde sorun olmayan, aralarında sevgi ve güven bulunmakta olan çiftlerde cinsel problemlerin tedavisi daha kolay ve çabuk olmakta. Fakat bekar ve ya düzenli bir ilişkisi olmayan kişilere de tedavi programları da mevcuttur.

Bu yazımızda sizlere Cinsel isteksizlik tedavisi hakkında da bilgi vermiş olduk. Erektil disfonksiyon nedir sorusunu da yanıtlamış olduk.

Bu Sorunlar Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Cinsel problemler pek çok zaman hem erkek hem de kadınlarda önemli bir travma etkeni olabiliyor. Bu sorunlara çözüm sağlanamaz ise mutsuzluk, karamsarlık ve yaşamdan zevk almamakla beraber kendini değersiz hissetme gibi daha bir çok ek sorunlara sebebiyet verip durumun daha da karmaşık bir hal almasına yol açabilir.

Son Haberler