Diğer Haberler

Emlakçılar İçin Son Çağrı

-REKLAM-

Sakarya Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erol Maden emlakçılık faaliyetinde bulunan vergi kaydı olan meslektaşlarına ve tüm üyelerine önemli bir hatırlatmada bulundu.

Erol Maden yaptığı açıklamada “Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi almayan emlakçılar bundan sonra yönetmeliğe göre yeni düzenlemeye tabii olacaklardır. Vergi kaydı olan emlakçıların müktesep haklarından mahrum olmaması için mutlaka 31 Mart 2021 tarihine kadar Ticaret İl Müdürlüğünden Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesini almaları gerekmektedir. Aksi halde bu tarihten sonra staj yapma zorunluluğu, sigortalı olma şartı, mesleki deneyim kursu, mesleki yeterlilik belgesi, Lise mezunu olma zorunluluğu gibi şartların tamamını yerine getirmeleri gerekecektir.

Ayrıca yetki belgesi olmayan emlakçılar internet üzerinden emlak ilan sitelerine hiçbir şekilde ilan yayınlayamayacakları gibi Belediyelerden İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları da alamayacaklardır. Yetki belgesiz emlakçılık faaliyetine devam edecek olanlara Ticaret Bakanlığının belirlediği ağır idari para cezasına çarptırılacak ve işyeri kapatma cezası uygulanacaktır.

Mevcut faaliyetlerine devam eden emlakçı meslektaşlarımız ve üyelerimiz meslek odamız ile irtibat kurmaları halinde detaylı bilgilendirmeler yaparak yardımcı olacağız. Vergi mükellefi olan meslektaşlarımızın kazanılmış haklarından faydalanmaları için son başvuru tarihi olan 31 Mart 2021 gününe kadar yetki belgesi müracaatlarını mutlaka yapmaları gerekmektedir.” dedi.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler