Diğer Haberler

Kripto Para Dünyasında Mutlaka Bilmeniz Gereken Terimler

-REKLAM-

Son dönemin en popüler ve kazançlı görülen yatırım araçlarından biri olan kripto paralar artık herkesin dilinde. Birçok konuşma ortamında da en fazla bahsedilen şeylerin başında kripto paraların mevcut durumu, geleceği ve nasıl yatırım yapılacağına yönelik sohbetler dönüyor. Kripto para nasıl alınır? Nasıl girilir sorusundan da sonra ise ortaya birçok terim, tabir girmekte.

Kripto almak için birçok farklı kripto para borsası bulunuyor, bununla birlikte, NakitCoins gibi fiziksel bir alım satım ofisi üzerinden de kolaylıkla kripto para alarak yatırım yapabilir ve ardından satış yapabilirsiniz. Ancak alım satım yapma dışında da daha iyi bir kripto oyuncusu olabilmek ve yatırımlarınızı daha düzenli gerçekleştirebilmek adına bilmeniz gereken terimler var. Bizde bu yazımızda sizler için mutlaka bilinmesi gereken kripto borsa terimlerini sizler için bir araya getirdik. İşte o terimler;

Altcoin

En sık kullanılan terimlerden biri olan altcoin aslında Bitcoin dışında kalan tüm kripto varlıklar için kullanılmaktadır. Alternatif coin kısaltması olan altcoin, mutlaka bilinmesi gereken terimlerin başında geliyor.

HODL

Aslında ingilizce holding yani bekleme kelimesinden gelen HODL, eldeki paranın satılmayacağı ve bekleneceği anlamına geliyor. Bir harf hatası dolayısıyla HODL olarak akılda kalmıştır ve yine kripto para dünyasında en sık kullanılan terimlerin başında gelmektedir.

Balina

Her kripto konuşmasında mutlaka tabiri geçen balinanın anlamı; bir para biriminin seyrini değiştirecek, spekülasyonlara neden olabilecek büyük sermeye sahiplerini ifade etmektedir.

RECT

Yine İngilizce deki bir kısaltma ile oluşmuş olan RECT kelimesi batmak anlamını taşır. Yani bir para biriminden çok büyük oranda zarar edilmiş ise RECT terimi kullanılır.

Token

ICO yani herhangi coin için fon toplamak amacıyla yapılan halka arz sistemi için yatırımcıya verilen hisse payı anlamına gelir.

Wallet

İngilizce’de cüzdan anlamına gelen Wallet, kripto para dünyasında da aynı anlamı taşır. Özetle, kripto para cüzdanı diyebiliriz.

PUMP

Kripto para fiyatlarında keskin ve hızlı yükseliş demektir.

DUMP

Kripto para fiyatlarında keskin ve hızlı düşüş anlamına gelir.

Airdrop

Kripto para üreticilerinin kullanıcılara ücretsiz olarak kripto para vermesi demektir. Genellikle çekiliş ile airdrop yapılmaktadır.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

‘Mobilya denildiğinde Sakarya akla geliyor’

SAMİKOP Olağan Genel Kurulu’na katılan Başkan Ekrem Yüce, “Bugün, mobilya denildiğinde ülkemizde 4-5 şehrin arasında anılıyoruz. Sektörde Sakarya’nın adı...