Diğer Haberler

Müteahhitler Kentsel Dönüşümde İşbirliğine Hazır

-REKLAM-

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’nun kentsel dönüşüm çağrılarına destek veren SATSO 34. Meslek Komitesinden Murat Ekşi, “Tüm kurumlarımızla iş birliğine hazırız” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, cuma günü İskenderun’dan gerçekleştirilen TV 264 canlı yayınında kentsel dönüşüm konusunda değerlendirmelerde bulunarak, seferberlik başlattıklarını açıklamıştı. Riskli binaların dönüşümü için her türlü vatandaşa ve kat maliklerine her türlü destek vereceklerini ifade eden Yüce, “Vatandaşlarımız bize talepte bulunsun” diye konuşmuştu.

Ardından Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’da Mart ayı olağan meclis toplantısında konuşarak, “1999 yılı öncesinde inşa edilen çok katlı yapılara sahip olanlar mutlaka Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın yetkilendirdiği kuruluşlar ve Üniversitelerimizin aracılığıyla riskli yapı tespiti ya da performans analizi yaptırmalı ve kentsel dönüşüm imkânlarından faydalanmalıdır. Bu çağrımızı yineliyoruz” demişti.

Sakarya Büyükşehir ve Adapazarı Belediye Başkanlarının açıklamalarını Haberfokus editörüne değerlendiren SATSO 34. Meslek Komitesinden Murat Ekşi, kentsel dönüşümün Sakarya’nın bir numaralı gündemi olduğunu söyledi. Ekşi, “Büyükşehir ve Adapazarı Belediye Başkanlarımızın çağrısını önemsiyoruz. Sakarya’da Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin tüm kentsel dönüşüm çalışmalarında Sakaryalı müteahhitler olarak işbirliğine hazırız. Biz bu konuda çok kapsamlı bir rapor hazırlıyoruz. Kısa süre içinde bunu kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

Sakarya riskli yapıların dönüşümü çalışmalarında vatandaşların ve resmi kurumların uyumunun önemine değinen Ekşi, “Bizler vatandaş ve kurumların anlaşması durumunda dönüşüm süreçlerine dahil oluyoruz. Ancak köprü görevi görmeye hazırız. Kurumlarımız ve müteahhitlerimizin işbirliği son derece önemli” diye konuştu.

17 Ağustos depreminden sonra Sakarya’da yatay mimari prensibinin benimsendiğini ve Sakaryalı müteahhitlerin deprem güvenlikli konut yapma konusunda uzmanlaştığını da ifade eden Ekşi son olarak şunları kaydetti: “Sakarya’da yatay mimari var. Konutlarımızı çok yüksek katlı binaları taşıyacak standartta inşa ediyor ancak 3 katlı olarak yapıyoruz. Türkiye’de bu alanda tek Büyükşehir biziz. Sakarya’daki yatay mimariyi resmi kurumlar, vatandaşlar ve müteahhitler el ele başarmıştır ve Türkiye’ye örnektir.

haberfokus.com / Duygu ALAZ

Son Haberler

Yusuf Alemdar 15 Temmuz gecesini anlattı: ‘Hainlerin saçtığı karanlık Sakarya’nın destanıyla aydınlandı’

15 Temmuz hain darbe girişimine karşı yazılan demokrasi zaferi, Sakarya’da yine aynı meydanda aynı ruhla canlandı. Çark Caddesi’nde kol...