Diğer Haberler

Rusya Yatırım Olanakları SATSO’da Anlatıldı

-REKLAM-

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Rusya İş Konseyi iş birliği ve Rusya Federasyonu Türkiye Ticaret Mümessilliği destekleriyle “Rusya Federasyonu İş ve Yatırım Olanakları” tanıtım toplantısı SATSO Hizmet Binasında gerçekleştirildi.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ’un da ev sahipliği yaptığı etkinliğe DEİK/Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, Rusya Federasyonu İstanbul Ticaret Temsilcisi Artur Leontiev ile Timur Safin ve Rusya’da yatırım faaliyetleri yürüten Coşkunöz Holding Alabuga Fabrika Müdürü Rafet Karadayı tarafından SATSO Üyesi sanayici ve KOBİ statüsündeki firma temsilcilerine Rusya Federasyonu’nda iş ve yatırım olanaklarını tanıtıp, ülke ekonomisi ve ikili ticaretteki gelişmeler aktarıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ; “Sakarya olarak küresel rekabette ‘ayakta durabilmek için’ değil, ‘önde olmak için’ her alanda yeteneklerini geliştiren, ülke ekonomisine katkı sunan, beşeri sermayesini artıran, tükettiğinden fazlasını üreten bir şehir olarak; küresel pazardaki payımızı yükseltmek için dış ticaretimizde ikili ilişkileri önemsiyoruz.

Şehrimiz, otomotiv ve yan sanayi, savunma, makine sanayi gibi birçok kalem üründe ciddi yatırımlarla birlikte tarımsal anlamda da ciddi bir üretim üssüdür. Ticari ve yatırım olarak iş birliği sağlamak iki şehrin ve ülkenin yararına olacaktır.

2021 yılında Türkiye’den Rusya’ya başlıca ihraç edilen ürünler arasında meyve-sebze makina, mekanik cihazlar ve aletler ilk sırayı oluşturuyor. Sakarya’nın Rusya’ya ihracatı ise 2022 yılında 41 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bunda savaş sürecinin etkilerini gözlemliyoruz. Önceki yıla göre kıyaslandığında yüzde 70 bir azalış yaşanmıştır.  Sakarya’dan 60’ın üzerinde firma Rusya’ya ihracat gerçekleştirmektedir. Karasu limanımızdan da Rusya’nın Tuapse ve Nutep limanlarına haftada 3 gün Ro-Ro seferi yapılmakta. Liman ticari ilişkilerimizin güçlenmesinde ve kolaylaşmasında önemli bir paya sahip.” sözleriyle toplantının olumlu geçmesini diledi.

DEİK/Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, DEİK’in kuruluşu olan 1985 yılından bu yana faaliyetleri hakkında bilgiler vererek devamında toplantıyla ilgili şunları dile getirdi: “Rusya, ülkemizin en önemli ve büyük iş ortaklarından biridir. Son yıllarda çeşitli salgın, savaş vb. gibi olağandışı nedenler dolayısıyla hacmimiz düşse de genel anlamda daima yükselen bir trend yakalamış bulunmaktayız. 2022 yılında 68.9 milyar dolarlık tarihi bir zirveye ulaşmıştır. 2022 yılında bir önceki yıla kıyasla ihracatımız %62 artarak 9.3 milyar dolar, ithalatımız ise %106 artarak 59.6 milyar dolara yükselmiştir. Bu makasın daha da açılmaması adına ihracatımız ve ihracatçı sayımızın artması adına karşılıklı iş birliğini geliştirmemiz gerekiyor. Rusya devleti tarafından Türkiye’nin ticari partner olarak önemi her geçen gün artmaktadır. Ülkemizin gelişmiş Organize Sanayi Bölgeleri, teknoloji geliştirme merkezleri ve teknoparkları ile dikkat çekmektedir. Kendimizi karşı tarafa tanıtmamız gerekiyor. Ülkemizde fuarların önemine katılmaktan çok Rusya’ya gidip bizzat yerinde görüşmek çok daha fayda sağlayacaktır. Bu toplantı da buna ön ayak oluşturmak açısında çok önemlidir. Ev sahipliği için SATSO’ya çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Ekmekçibaşı’nın konuşmasının ardından Rusya Federasyonu İstanbul Ticaret Temsilcileri Artur Leontiev ile Timur Safin tarafından iki ülke arasındaki ticari hacim ve Rusya’nın sahip yatırım olanakları, teşvik ve destekler gibi birçok konuda katılımcılara bilgiler aktarıldı. Devamında Rusya’da yatırım faaliyetleri yürüten Coşkunöz Holding Alabuga Fabrika Müdürü Rafet Karadayı tarafından Rusya’daki başarı hikayelerinden örnekler aktarıldı.

Katılımcıların merak ettiklerinin cevaplandırıldığı soru-cevap bölümünün ardından toplantı noktalandı.

Son Haberler

Akustik dinleme ile 7 ayda 2 milyon 650 bin metreküp su tasarrufu sağlandı

SAKARYA- SASKİ, bir damla suyun israf olmaması için akustik dinleme çalışmalarını 668 mahallede sürdürüyor. Dinleme çalışmaları ile yılın ilk...