Diğer Haberler

SATSO ve Sakarya Barosu Tahkim Sisteminde İş Birliği Gerçekleştiriyor

-REKLAM-

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Sakarya Barosu Başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız’ı ağırladı.

Başkan Altuğ’un makamında gerçekleşen ziyarette Baro Başkanına, Sakarya Barosu Tahkim Komisyonu Üyesi avukatlar, CMK ve Adli Yardım Koordinatörü Av. Alim Mert ve Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Sezercan Bektaş eşlik etti.

Görüşmede, ilimizde faaliyet gösteren tacirler arasında tahkim uygulamasının yaygınlaştırılması amacıyla SATSO ve Sakarya Barosu arasında yapılacak iş birliği ve adli yardım konusu ele alındı.

Baro Başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız, davaların tahkim yoluyla çözümlenmesinin tarafları uzun süren yargılamalardan ve büyük zararlardan kurtardığını; Baronun Tahkim Komisyonu’nun tahkim konusunda vatandaşları bilgilendirmek için etkin çalışmalar yaptığını; bu çerçevede İlimizde ticaret yapan tacir ve esnafların da tahkim konusunda bilgilendirilmeleri için SATSO ile iş birliği yapmak istediklerini ifade etti. Ayrıca Baro Başkanı Ebiz Yıldız; Sakarya’daki Belediyeler ile birlikte başarıyla yürüttükleri adli yardım uygulaması hakkında bilgiler vererek SATSO’dan da bu konuda destek istedi.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ise Türk hukukunda özellikle mahkeme dışında alternatif çözüm yollarına ilişkin arabuluculuk ve tahkim olarak iki alternatif çözüm yolu ile çokça karşılaşıldığını; bu çözüm yollarını kullanma konusunda SATSO üyelerini teşvik etmek ve bu hizmetleri kolaylaştırmak için SATSO olarak Tahkim ve Arabuluculuk Merkezini kurduklarını ve SATSO Tahkim Kurallarını oluşturduklarını; TOBB öncülüğünde Odalar ve Borsalar bünyesinde kurulan Tahkim ve Arabuluculuk Merkezlerinde uyuşmazlıklarını büyük bir çoğunluğunun anlaşma ile sonuçlandırıldığını; tahkim yargılamalarının ise kısa ve taraflar için tatmin edici şekilde sonuçlandığını ifade ederek ve ticari uyuşmazlıklarda tahkim hususunu çok önemsediklerini bu sebeple SATSO üyelerimizi ticari uyuşmazlıklarda SATSO Tahkim ve Arabuluculuk Merkezine yönlendirdiklerini belirtti. Başkan Altuğ, SATSO üyeleri arasında tahkim konusunda farkındalık yaratabilmek için Baro ile sağlanacak iş birliğinin önemli olduğunu vurguladı.

Baro Başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız da tahkim hususunda farkındalık yaratabilmek için Baro ile SATSO arasında yapılacak iş birliğinden memnuniyet duyduklarını ifade ederek; yargının üzerindeki yükün de bu yollar ile ciddi şekilde azalacağını ve iş dünyasının da süreçlerinin hızlanacağını belirtip SATSO Başkanı A. Akgün Altuğ’a misafirperverliği ve yaklaşımı dolayısıyla Sakarya Barosu adına teşekkür etti.

Son Haberler

Akustik dinleme ile 7 ayda 2 milyon 650 bin metreküp su tasarrufu sağlandı

SAKARYA- SASKİ, bir damla suyun israf olmaması için akustik dinleme çalışmalarını 668 mahallede sürdürüyor. Dinleme çalışmaları ile yılın ilk...