Diğer Haberler

‘Artık buğday ithal eden ülke ligine düştük’

-REKLAM-

Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı  Ender Serbes, Türkiye’nin neredeyse Türkiye’nin her alanda dışa bağımlı hale geldiğini belirterek, “En acı olanda ülkemizin tarımda dışa bağımlı hale gelmesidir. Artık buğday ithal eden ülke ligine düştük. İktidar sürekli yerli, milli diyor, ama yerli ve milli olanları da yok ediyor.” dedi.

ARTIK TARIMDA KENDİMİZE YETMİYORUZ

Serbes,  12-18 Aralık Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası münasebetiyle yaptığı açıklamada, Türkiye’nin stratejik alanlarda dışa bağımlı hale gelmesinin endişe verici olduğunu ifade etti. Ülkemizin daha önce tarımda ve gıdada kendi kedine yeterli olan ender ülkelerden birisi olduğuna dikkat çeken Serbes, “ Tarım ve gıda son dünyada  çok önem kazanan stratejik alanlar haline geldi. Son yıllarda iktidarın yanlış icraatlar sebebiyle ne yazık ki tarımda verim düştü. Köylü emeğinin, alın terinin  karşılığını alamadığı için üretmeyi, ekip biçmeyi bıraktı.  Köyler boşaldı. Bu gün Anadolu’yu gezin bir çok tarım arazilerinin ekilmediğini görürsünüz. “ diye konuştu.

ACI VEREN BİR TABLO

Serbes, gelişmiş ülkelerin tarıma çok büyük önem ve destek  verdiğini dile getirerek Türkiye’de ise tarımsal kesimin görmezlikten gelindiğini vurguladı. Serbes, şunları kaydetti: “Bu tarımda bir çok ürünü dışarıdan ithal eder hale geldik. Bu ülke için acı veren bir tablo.  Anadolu buğday ambarı iken, ne yazık ki bu gün buğday ithal ediyoruz. Sadece bu bile  başlı başına ülkemizde tarımın ne halde olduğunu gösteriyor. Sadece buğday değil, onlarca kalem tarın ürünü artık dışarıdan geliyor. Çiftçiye, üreticiye ciddi bir destek yok. Verilen desteklerde  çok cüzi. Çiftçi tarlasını ekecek, gübresini atacak para bulamıyor. Yanlış tarım politikası Türkiye’de maalesef tarımı bitirdi. Daha önce gurur duyduğumuz tarımdaki yerli mallarımız yavaş yavaş yok oluyor.  Hayvancılıkta da durum farklı değil. “

TUTUM YETMİYOR AÇLIK SINIRININ ALTINDA YAŞIYORLAR

Tarım gibi ekonominin de büyük bir kriz içinde olduğunu anlatan Serbes, çiftçi gibi, emekçinin de açlığa mahkum edildiğini vurguladı.  Zamlar, hayat pahalılığı, kur artışı ve kötü yönetim sebebiyle, asgari ücretin açlık sınırının altına düştüğünü söyleyen Serbes, “  Tutum haftasındayız. Zaten milyonlarca  asgari ücretli zoraki tutum yapıyor. Tutum bile yetmiyor, açlık sınırının altında yaşıyorlar. Türkiye’de artık Tutum Yatırım ve Türk Malları haftası anlamını yitirdi.   İktidar ağızından sürekli yerli, milli lafını düşürmüyor  ama yerli, milli olanları da yok ediyor. Ayrıca Tank Palet Fabrikası gibi yerli, milli olanlara da yabancılar dahil ediliyor.“ şeklinde konuştu.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

Maden Deresi doğa tutkunlarının vazgeçilmezi olacak

Sakarya Büyükşehir Belediyesi bir doğa harikasını daha gün yüzüne çıkarıyor. 30 kilometre uzunluğunda olan, şelaleleriyle doğaseverlerin gözbebeği Maden Deresi’nin...