Diğer Haberler

Ecevit Keleş; ‘Yapılan açıklama bizleri derinden üzmüştür’

-REKLAM-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, CHP PM Üyesi Sevgi Kılıç için kullandığı ifadelere tepki gösteren CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, “ırkçı, cinsiyetçi ve etnik değerleri yok sayan, ifadeleri en ağır şekilde kınıyor ve kabul etmiyorum” dedi.

Cuma namazı çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fikri Sağlar’ın türban ile ilgili açıklamalarına ilişkin konuşurken, “Oy almak için bazı yerlerde görüyorsunuz işte başörtülü birkaç kişiyi yanlarında adeta böyle vitrin mankeni gibi getirip koymak kimseyi artık aldatmıyor, geçti o işler” dedi.  Erdoğan’ın ifadelerinde geçen başörtülü kişinin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi Sevgi Kılıç olduğu ortaya çıktı. Konuyla ilgili CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş yazılı bir açıklama yaparak, Kılıç’a yönelik ifadeleri kınadı.

“YAPILAN AÇIKLAMA BİZLERİ DERİNDEN ÜZMÜŞTÜR”

Kılıç’a ilişkin yapılan açıklamayı kınayan Başkan Keleş, “Cumhuriyet Halk Partisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana kadınlara her zaman değer vermiş ve onların toplumdaki yerini sağlamlaştırmak adına çok önemli adımlar atmıştır. Bugün de partimizin en önemli noktalarında kadınlar görev almakta, Türkiye ve partimiz için mücadele etmektedir. Sn. Parti Meclisi Üyemiz Av. Sevgi Kılıç da çok önemli bir değerimiz ve yol arkadaşımızdır. O’nun şahsına, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklama bizleri derinden üzmüştür.  Bu noktada bu ırkçı, cinsiyetçi ve etnik değerleri yok sayan, kılık ve kıyafet üzerinden bir kadını, topluma gösteriş aracı olarak tanımlayan ifadeleri en ağır şekilde kınıyor ve kabul etmiyorum” ifadelerini kullandı.

“KADINLARIMIZIN KIYAFETLERİ YÜZÜNDEN ELEŞTİRİLMESİNİ DOĞRU BULMUYORUM”

 Kadınların kıyafetler yüzünden engellenmesini ve eleştirilmesini doğru bulmadığını ifade eden Keleş, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten kişinin toplumun değerlerine saldıran, ötekileştiren, siyasi ahlak ve üsluptan uzak, kadını aşağılayan ifadeleri, AK Parti’nin uzun süredir takındığı kutuplaştırıcı politikaların devamıdır. 12 Eylül döneminin kalıntısı bu düşünceler ilk seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisinin iktidara gelmesiyle beraber Türkiye’den silinecektir. Öte yandan toplumun hiçbir noktasında kadınlarımızın kıyafetleri yüzünden eleştirilmesini ve engellenmesini doğru bulmadığımı, bu noktada yargıda görev yapan kadınların başörtü yüzünden ötekileştirilmesini ve eleştirilmesini de doğru bulmuyorum” şeklinde konuştu.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

Maden Deresi doğa tutkunlarının vazgeçilmezi olacak

Sakarya Büyükşehir Belediyesi bir doğa harikasını daha gün yüzüne çıkarıyor. 30 kilometre uzunluğunda olan, şelaleleriyle doğaseverlerin gözbebeği Maden Deresi’nin...