Diğer Haberler

‘Vatandaşın faturalarına eklenecek’

-REKLAM-

İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, elektrik dağıtım tarifesinin düzenlenmesi ve perakende satış tarifesinin düzenlenmesi ile ilgili olarak yazılı bir basın açıklamasında bulundu. 

Vatandaşın faturalarına eklenecek

Kılıçaslan yaptığı yazılı basın açıklamasında: ”Elektrik Dağıtım Tarifesinin Düzenlenmesi ile Perakende Satış Tarifesinin Düzenlenmesi hakkındaki iki ayrı tebliğ Resmi Gazetede yayımlandı. Her iki tebliğle, 2021 ila 2025 arasındaki 5 yıllık dönemde elektrik dağıtım şirketleriyle elektrik tedarik şirketlerinin dernek aidat, temsil ve ağırlama ile ilan gibi giderleri elektrik faturalarına yüklenecek. Bu giderlerin yanı sıra şirketlerin yapacağı denetim, danışmanlık ve müşavirlik giderleri, dava, mahkeme, avukatlık, icra ve arabuluculuk giderleri, noter harcamaları gibi işletme giderleri yüzde 7 artırılarak fatura hesabına dahil edilecek. Bu giderlerin dışında şirketlerin yapacağı haberleşme, seyahat ve konaklama harcamaları ile personel yollukları, odalara ödedikleri aidatlar ve büro harcamaları da vatandaşın elektrik faturasına eklenecek.” dedi.

”Acilen iptal edilmeli”

İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, pandemi sürecinde tüketicinin zor durumdayken bir de elektrik şirketlerinin masraflarının yüklenmesini kabul edilemez bulurken: ”Yayınlanan bu iki tebliğ ile iktidar pandemi krizinde açlık ve işsizlik ile boğuşarak hayatta kalmaya çalışan vatandaşını korumak yerine, enerji şirketlerinden yana bir tavır almıştır. Keşke aynı tebliğlerde, vatandaşın asgari ücretin altında bir ücret ile geçinmeye çalıştığı bu dönemde söz konusu ilave giderleri nasıl ödeyeceğinin de tarifi yapılsaydı. Oyu halktan alıp hizmeti şirketlerden yana yapmanın sonunun nereye gideceği bellidir. Söz konusu tebliğlerin acilen iptal edilmesini ve kriz dönemindeki bu iyileştirme ve desteklemelerin halktan yana ve daha adil olarak yeniden düzenlenmesi konusunu İktidara hatırlatıyoruz.”diye belirtti.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler