Diğer Haberler

Yavru Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

-REKLAM-

Kedi maması, kedilerin yaşına göre değişiklik gösterirler. Yavru, yetişkin evresi, yetişkin, kısır, yaşlı kediler olmak üzere çeşitlere ayrılırlar. Mama gurupları da kedilerin yaş gruplarına göre gruplara ayrılırlar. Örneğin; yavru bir kedi daha fazla protein, mineral ve yağlara ihtiyaç duyarken yaşlı bir kedi saymış olduğumuz bu türleri az miktarda alması gerekir. Sonuç olarak yaşlı bir kedi ile yavru bir kediyi aynı kefeye koyamayız. Yavru kediler, gelişim aşamasında oldukları için daha fazla protein ve minerallere ihtiyaç duyarlar. Yavru kedi maması, özellikle yavru kedilerin kemikleri ve dişlerinin gelişiminde mamalarında D vitamini, Omega3 vitaminleri bulunması büyük önem arz eder. Dişlerinin gelişimlerinde yavru kedilerin yaş kedi maması yanında kuru mama da yemeleri gerekmektedir. Günlük ihtiyaçları ve yaşlarının gerektirdiği kadar mama yemeleri gerekir. Kediler diş ve tırnak gelişiminde kendilerini geliştirmek durumundalardır. Yavru kediler, dişlerinin gelişmesi için kuru mamaya ihtiyaç duyarken kemirme oyuncaklarına da ihtiyaç duyarlar.

Yavru Kedi ve Yetişkin Kedi Mama Türleri Arasındaki Farklar

Yavru kedilerin mamalarıyla yetişkin kedinizi beslemeye kalkışmayın. Eğer yavru kedinizin mamasıyla yetişkin kedinizi beslemeye kalkışırsanız yetişkin kendinizde karaciğer ve böbrek sorunları çıkabilir. Bu nedenle 8-10 aylık kedinize yetişkin maması almanız gerekmektedir. Kedilerde yaş kadar kilo, ırk, sağlık durumları da mama seçimlerinde büyük önem taşır. Kediler doğuştan etobur olmalarından dolayı, tavuklu, balıklı, kuzu etli, dana etli gibi mamaları tercih ederler. Kediniz eğer sadece yaş mama istiyor ve kuru mamayı reddediyorsa yapmanız gereken şey yaş mama yanı sıra kuru mamayı ara sıra vermek olacaktır. Yaş mama aynı zamanda %70 su içermesinden dolayı kediniz yaş mama sonrası az su içebilir. Bu durumu yadırgamayınız. Ancak, kuru mama sonrası mutlaka kedinizin bol su içmesini sağlayınız. Mama seçiminde aynı zamanda mama paketinin üzerinde “AAFCO” ibaresinin olmasına dikkat ediniz. Bunun nedeni ise mamanın laboratuvar ortamında test edilip onaylandığına dair belgelenmiş olmasıdır. “TSE” damgasının bir benzeri olarak düşünebilirsiniz. Ayrıca, mamaları alırken son kullanma tarihi ve içerdiği karbonhidrat oranına ve kedinizin alerjisinin bulunduğu herhangi bir madde içerip içermediğine dikkat edilmelidir.

Yavru Kedi Mamaları İçerisinde Bulunması Gereken Maddeler

Alınan mamanın içerisinde mutlaka magnezyum, kalsiyum, D vitamini ve Omega3 vitaminlerinin kedinizin yaş aralığında olacak şekilde oranlanmış olmasına dikkat ediniz. Yavru kedinizin ihtiyacı doğrultusunda, protein, besin değerleri, minerallerin ve yukarıda bahsettiğimiz değerlerin mutlaka yeterli düzeyde mama içerisinde bulunması gerekmektedir. Bağışıklık düzeyi için gereken kalsiyum, magnezyum ve fosforun mamada bulunması gereken düzeyde bulunmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca mamada bulunması gereken besleyici maddelerden olan “taurine” maddesi düzeyine mutlaka bakılmalıdır. Raf ömrünün uzatılmasında kullanılan kimyasal maddelerin ne düzeyde olduğuna mutlaka bakılmalıdır. Mama değil mi diyerek merdiven altı, açık mamalardan alınıp kedinizin sağlığıyla oynamamanızı öneririz. Bu nedenle kaliteden asla vazgeçmemenizi öneririz. Bizler Pet İhtiyaç ailesi olarak tüylü dostlarımızın sağlıklı ve uzun ömürlü yaşamaları için elimizden geleni yapmaya özen göstermekteyiz. Sizlerde onların birer ailesi olarak, sağlıklı ve mutlu bir şekilde sizlerle yaşamaları için tercihinizi güvenilir mamalardan yana kullanın. Tüm kedi maması seçeneklerini https://www.petihtiyac.com/kedi-mamasi linkinden inceleyebilir ve siparişinizi oluşturabilirsiniz.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

Sosyal medya, özel hayat tanımını değiştirdi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlediği konferanslar devam ediyor. ‘Dijital Çağda Müslüman Kalmak’ isimli konferansın konuğu Yazar...